Joga nie jest religią, ale jest systemem filozofii indyjskiej; zbiorem zasad postępowania, które nie stoją w sprzeczności z wiarą.
Główny teoretyk systemu –Patanjali– wylicza osiem stopni jogi.
I Yama, czyli zasady moralne
II Niyama, czyli zasady postępowania
III Asana, czyli postawa ciała. Na tym stopniu skupia się cały zachodni świat i do tego głownie sprowadza się praktyka jogi. Asany dają nam stabilność, lekkość, wzmacniają nasze ciało i uspokajają wnętrze.
IV Pranayama, czyli regulacja oddechu. Jogin nie liczy czasu dniami, miesiącami i latami, lecz liczbą jego oddechów. Odech to życie, życie to oddech. Odpowiednia praca z oddechem pomaga odnaleźć spokój, pozbyć się napięć, wzmacnia układ oddechowy, uspokaja układ nerwowy.
V Pratyahara, czyli panowanie nad zmysłami. Często stajemy się niewolnikami zmysłów, które nas mamią i nie zawsze kierują w dobrą stronę. Chodzi o to, by nie stać się niewolnikiem zmysłów i właściwie oceniać każdą sytuację.
VI Dharana, czyli koncentracja. Jest niczym innym jak opanowaniem umysłu.
VII Dhyana, czyli medytacja. Koncentracja prowadzi do stanu medytacji, kiedy to człowiek uwalnia się od wszelkich uciążliwości ciała i umysłu.
VIII Amandi, czyli odprężenie i olśnienie. To ostatni stopień i nagroda za wytrwałą pracę nad sobą. Stan niczym niezakłóconego szczęścia.
Wszystkich zainteresowanych filozofią odsyłamy do „Joga-sutr” Patanjalego i jego 195 aforyzmów.
Please fill out the form and we'll get back to you asap